Впродовж декількох тисячоліть жінки активно використовували для перенесення дітей різні перев'язі, клапті, відрізи тканини. У XXI столітті ця традиція переживає новий сплеск. Мільйони мам по всьому світу стали прихильниками природного способу носіння малят.
Слінг – це текстильна перев"язь. Його історія сягає корінням в далеке минуле. У різних народів існували свої способи використання тканих перев'язей. Сучасні слінги також відрізняються за моделями, забарвленням та іншими деталями, проте всіх їх об'єднує один принцип дії – можливість переміщення маляти разом із мамою, лежачи або сидячи у неї на животі, стегні або за спиною. При цьому руки жінки залишаються вільними. Крихітка відчуває спокій, відчуваючи близькість матусі.
Слінг – свого роду бандаж, тому виробляється він з нееластичної тканини. Вона повинна щільно охоплювати маля, не створюючи навантаження на його хребет, який ще не окріпнув.
Слінг подарував сучасним жінкам приголомшливу мобільність: на відміну від мами з коляскою, слінгомама спокійно долає круті сходи та підйоми, користується громадським транспортом, відвідує магазини, кафе, виставки. Соціологи відмітили, що частіше за все слінгом користуються вільні, незалежні, впевнені у собі жінки, які з любов'ю ставляться до своїх дітей, при цьому поєднують догляд за немовлятами та активний спосіб життя. Так багато знаменитостей, маючи масу можливостей залишити малят під опікою нянь, вважають за краще вести активне світське життя разом із ними. Фото відомих слінгомам - Анджеліни Джолі, Мадонни, Джулії Робертс, Кейт Хадсон, Синді Кроуфорд, Хайді Клум і багато інших, не раз прикрашали обкладинки глянсових журналів.
Сьогодні виробники пропонують слінги, розраховані на будь-якого покупця. Є моделі дешевше, а є і дорогі зразки. Але, перш за все, перед мамою встає питання, який слінг оптимально личить їй та маляті, і як не помилитися у виборі?
Слінг із кільцями
Існує декілька основних різновидів слінгів, кожен з яких має свої плюси та мінуси.
Найбільш поширена модель – слінг із кільцями. Це полотно тканини надягається на одне плече, а його довжина регулюється за допомогою двох кілець, що надійно фіксують тканину під вагою маляти. За допомогою кілець досить легко відрегулювати висоту слінга, поміняти положення крихітки. У такому слінгу зручно погодувати немовля. Слінг із кільцями можна використовувати з перших днів життя дитяти. Він не вимагає особливого догляду.
Слінг-шарф
Слінг-шарф - полотнище щільної тканини довжиною 5-7 метрів. Ця модель дозволяє переносити малятко у положеннях лежачи і сидячи. В слінзі-шарфі створюється велика площа прилягання дитяти до тіла матери, і рівномірно розподіляється навантаження на хребет. Шарф нескладно виготовити самостійно, він не вимагає особливого догляду. Серед мінусів цієї моделі можна назвати деяке обмеження рухливості маля, яке підросло, а також складність в одяганні та зав'язуванні. Щоб навчитися використовувати слінг-шарф, краще скористатися допомогою консультантів. Довгі кінці шарфа не дозволяють одягати його на вулиці, тому зав'язувати його потрібно вдома. Зате цю модель слінга можна використовувати необмежений час, адже навантаження на хребет як мами, так і дитяти мінімальне.
Май-слінг
У азіатських країнах дуже популярна модель май-слінгу - своєрідного полегшеного варіанту слинга-шарфа. Май-слінг – це полотнище з чотирма широкими лямками по кутах. Його носять на двох плечах і використовують для вертикального перенесення малюка, який підріс. Інколи до нього пришиваються додаткові підтримуючі лямки – така модель називається слінг-осьминіжка.
Слінг-карман
Принцип дії слінга-кармана дуже схожий на слінг із кільцями. Тканина для слінга-кармана розкроюється так, щоб при пошиві утворилося спеціальне заглиблення, в яке і кладеться дитина. Слінги-кармани дуже подобаються батькам, тому що легкі в експлуатації, не вимогливі у догляді, їх можна взяти у дорогу. Серед мінусів слінга-кармана можна назвати відсутність можливості регулювання, а також вільного «хвоста» тканини, яким можна укрити дитинку від сонця, вітру або сторонніх очей.
Слінг-сумка
Ще одна модель – слінг-сумка – останнім часом здобула негативні відгуки фахівців. Вона є сумкою на широкій лямці зі щільним дном і високими бортами. Знаходячись на дні сумки, маля згинається, притискуючи голову до грудей. У такому положенні йому складно дихати, пережимаються судини, які живлять головний мозок, страждає хребет. Тканина бортів може перекрити доступ кисню у сумку, а мама не зможе помітити проблему і вчасно відреагувати на неї. Тому медики не рекомендують використовувати слінг-сумку, і віддати перевагу над нею іншим моделям слінгів.
Слінг можна використовувати з перших днів життя маляти. Для новонароджених зручніший за все слінг із кільцями: тканина «обіймає» крихітку так само, як це роблять руки мами в позі «колиска». Така модель добре підходить для домашнього та вуличного використання: у нім зручно годувати грудьми і вколисувати малятко. У слінзі-шарфі найчастіше дитя знаходиться у вертикальному положенні, щільно притискаючись животиком до живота мами. При цьому новонароджені приймають позу, близьку до тієї, в якій вони знаходилися 9 місяців, - зі іскладеними та підтягнутими до животика ніжками. Тільки під кінець першого – початок другого місяця ніжки маляти у слинзі-шарфі можна розводити і випускати назовні. При цьому потрібно звертати увагу, щоб колінки знаходилися вище за попку.
Як правило, крихітка погоджується на «лежаче» положення приблизно до трьох місяців. Пізніше малюк починає активно цікавитися світом довкола і прагне прийняти вертикальне положення. Мама може поекспериментувати з позами зручними для маляти: носити його «животом до живота», «на стегні», а коли дитя трохи підросте - «на спині».
Серед людей старшого покоління, у тому числі і деяких медичних працівників, широко поширена думка, що слінг може пошкодити розвитку опорно-рухової системи малюка. Проте сучасні медичні дослідження, які було проведено в різних країнах, доводять, що правильне використання слінгів (у позі, коли ніжки маляти широко розведені в сторони) позитивно позначається на розвитку тазостегнових суглобів і є прекрасною профілактикою дисплазії. Саме носінням дітей в перев'язях медики пояснюють надзвичайно рідкі випадки вивихів стегна в африканських т азійських країнах. Лікарі лише нагадують, що в перший триместр життя дитинки не варто зловживати вертикальним носінням, щоб не створювати додаткове навантаження на хребет крихітки. На думку американських дослідників, пересування дитиниу слінзі сприятливо позначається на розвитку його вестибулярного апарату.
Використання слінга позитивно впливає і на стан здоров'я мами. Так, носіння маляти в перев'язі рекомендується для становлення успішної лактації. Крихітка має доступ до грудей у будь-який час, що стимулює вироблення молока. Близькість новонародженого заспокоює маму, нормалізує її гормональний фон, допомагає зменшити явища післяродової депресії. Слінг-шарф часто використовується як бандаж, підтягуючи ослаблені після пологів м'язи передньої черевної стінки.
На думку багатьох психологів, бажання дитини бути на руках у мами – природна потреба організму, стимулююча психічний розвиток. Величезну роль у цьому грає слінг, який дарує маляті відчуття близькості мами, спокій, постійний доступ до грудей, безтурботний сон.
Слінг дозволяє маляті з перших днів життя гармонійно соціалізуватися в суспільстві. Він вчиться життю разом із мамою, помічає найтонші нюанси людських взаємин, спостерігає за побутовим клопотом, бере участь у сімейних справах. Все це благотворно відбивається на психічному та емоційному розвитку маляти.
Але все добре в міру. Психологи попереджають, що слінг має сприятливу дію на дітей до 1-2 років. Чим старше дитя, тим більше самостійності йому потрібно. Не варто тримати в слінзі трирічного малюка - в цьому віці він повинен на практиці пізнавати отримані раніше знання та вміння, вчитися контактувати з однолітками, а також дорослими людьми.
Позитивний вплив перев'язей на виходжування недоношених дітей визнано Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Ще в 1976 році медики вперше використовували «метод Кенгуру» в догляді за ослабленими новонародженими. У 1983 році ці дослідження були підтримані UNICEF. Сьогодні «метод Кенгуру» визнаний найкращим способом турботи про малят.