Оприлюднено Категорії Блог

За дослідженнями авторитетної міжнародної програми оцінки освітніх досягнень PISA Фінляндія вже багато років поспіль займає топові позиції на рівні із Японією та Сінгапуром за рівнем знань учнів. Саме цей факт наштовхнув нас на роздуми, що ж такого особливого у фінській освіті і чому Фінляндія досить швидко змогла реформувати свою освітню систему і надихнути учнів на навчання. Інформації в Інтернеті та книжках було не достатньо, тому ми відправились у Фінляндію (міста Гельсінкі та Еспоо), щоб побачити фінське освітнє диво на власні очі та перейняти успішний педагогічний досвід.

Дуже складно описати все, що ми побачили у Фінляндії кількома словами, проте основні позиції все ж таки можна виділити:

 1. Відсутність примусу до навчання, адже у дитині природою закладено прагнення до дослідження світу та пошуку відповідей на свої питання.
 2. Дуже якісне різноманітне навчальне середовище, в якому дитина має можливість пізнавати світ самостійно, креативити, ставити власні експерименти, віддавати перевагу улюбленим видам діяльності.

Учбові класи мають стелажі із осередками (центрами). У кожному центрі знаходяться матеріали з тієї теми, що вивчається:

Центр читання – різноманітні книги для розвитку любові до читання, а також навчальні матеріали для вивчення літер та навчання читанню.

Центр логіко-математичного розвитку – матеріали підібрані для розвитку сенсорики, знань про цифри і кількість, складання пазлів, мозаїка тощо.

Центр письма – матеріали підібрані для підготовки руки до письма, для розвитку дрібної моторики.

Центр науки і дослідів – матеріали добираються за принципом теми, що вивчається (діти розглядають предмети світу людей і природи, проводять досліди, експерементують.

Центр конструювання та STEM -  діти за темою створюють споруди, конструюють на задану тематику з матеріалів, що знаходяться у центрі.

Центр гри – у центрі гри діти мають можливість пограти за темою у сюжетно-рольові ігри з своїми друзями.

Центр творчості – наповнений матеріалами і зразками робіт за темою, що вивчається, що допомагає дітям не лише закріпити знання, а й розвинути їх творчий потенціал!

 1. Міжпредметний підхід до навчання (інтеграція дисциплін). Світ – це єдине ціле, він не ділиться окремо читання, математику, фізику тощо. У світі все взаємопов’язане і саме тому нам так цікаво його пізнавати, занурюватись у його таємниці все глибше і глибше. Наприклад, якщо діти вчать яблуко, то вони будуть його розрізати, куштувати, саджати зернятка, спостерігати, як яблуко не тоне у воді, шукати на прогулянці яблуню, рахувати яблука у кошику тощо.
 2. Проектна діяльність, яка дозволяє дітям глибше зануритись у предмет дослідження, зробити власні висновки, оформити їх у зрозумілий для сторонніх спостерігачів вигляд та презентувати набуті знання перед аудиторією, наприклад, перед батьками. Ця практика розвиває цілу низку навиків:
 • пошук інформації,
 • аналіз здобутої інформації,
 • дослідження та уважне спостереження,
 • логічне мислення,
 • дизайнерське мислення,
 • презентація своїх досягнень перед аудиторією.
 • соціальні навички (формування позитивного відношення до себе та інших, вміння спілкуватися, вміння доводити власну думку, висловлювати свої почуття, передавати настрій/емоції, розуміти власні та чужі емоції, вміння адекватно реагувати у різних ситуаціях)
 • лідерство
 • відповідальність.
 1. Практичне застосування здобутих знань. Всі знання, які діти здобувають у фінському садочку та школі, вони засвоюють на практиці, тому ці знання не забуваються, бо діти продовжують ними користуватись у повсякденному житті.
 2. Індивідуальний підхід та свобода бути особистістю. Якщо дитині потрібно більше часу для засвоєння якогось матеріалу – не біда, це абсолютно нормально, бо всі ми різні і здібності у нас різні. Хтось в чотири роки вже читає, а комусь читання дається лише в шість. Хтось вміє будувати хмарочоси із Лего, а хтось не любить ці неслухняні пластикові блоки.
 3. Розвиток емоційного інтелекту: вміння спілкуватись, дружити, домовлятись, вирішувати проблеми, розуміти себе та інших, висловлювати свої почуття, ставити цілі та досягати їх, організовувати себе. Всі ці навички надзвичайно важливі у сучасному світі. Це так звані soft skills. Фіни приділяють їм не аби яку увагу!
 4. Здорове харчування, спорт та прогулянки за будь-якої погоди. Щоб бути успішним та щасливим потрібно перш за все бути здоровим, бо без здоров’я все інше не матиме сенсу. Тому фіни вважають за потрібне з раннього дитинства привчати дітей до здорового способу життя. Прогулянки під дощем та снігом також частина цієї філософії, адже це загартовує організм ліпше за обливання та інші спеціальні процедури.
 5. Дбайливе ставлення до природи та еко-виховання. Ми живемо у часи екологічної кризи і саме нам та нашим дітям доведеться боротись із нею. Це можливо лише тоді, коли піднімати із дітьми питання екології, навчати їх дбати за природою, привчити думати про довкілля.

На основі цих принципів, завдяки  допомозі фінських колег та надихаючись фінськими підручниками і навчальними матеріалами, ми створили власну програму занять  для нашого фінського садочка.

В основі програми закладено розвиток навичок 21 сторіччя:

 • творчість
 • критичне мислення
 • вміння розв'язувати проблеми
 • развиток комунікативних навичок
 • навички співпраці
 • развиток навиків пошуку інформації (пошук та презентація)
 • гнучкість
 • ініціативність
 • соціальні навички (формування позитивного відношення до себе та інших, вміння спілкуватися, вміння доводити власну думку, висловлювати свої почуття, передавати настрій/емоції, розуміти власні та чужі емоції, вміння адекватно реагувати у різних ситуаціях)
 • лідерство
 • відповідальність.

У цьому садочку ми втілили свій фінський досвід. Ми віримо, що такий підхід допоможе малюкам у майбутньому – як в школі, так і в подальшому житті. Адже як кажуть фіни, ми готуємо дітей не до школи чи інституту, ми готуємо їх до щасливого життя.

Із повагою, засновник мережі дитячих закладів «Тотоша», Сорокіна Тетяна
та керівник фінського дитячого садочку Кучер Олександра